بیوگرافی شاهین فرهت

بیوگرافی شاهین فرهت

شاهين فرهت در سال 1326 در تهران در يك خانواده موسيقيدان متولد شد.

وی استاد و مدیر سابق گروه موسیقی دانشگاه تهران است.
شاهین فرهت فرزند غلامعلی فرهت است که خود از شاگردان درویش خان بود و تار می‌نواخت. وی از پنج سالگی فراگیری موسیقی را آغاز کرد و از سیزده سالگی پیانو نواخت.

شاهین پس از این که در مقطع کارشناسی رشتهٔ موسیقی از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد، برای ادامهٔ تحصیل به آمریکا رفت. او از دانشگاه نیویورک در مقطع کارشناسی ارشد آهنگسازی مدرک گرفت و فراگیری آهنگسازی را در کلاس‌های آهنگساز مطرح آمریکایی «ازرا لدرمن» ادامه داد.

پس از آن وی به دانشگاه استراسبورگ فرانسه رفت و در رشتهٔ آهنگسازی دکترا گرفت. تز دکترای او پیرامون آثار آهنگسازان ایرانی بود.

فرهت از سال ۱۳۵۵ در گروه موسیقی دانشگاه تهران تدریس می‌کند. وی هم‌چنین دوره‌ای مدرس موسیقی ایران در سوئد بوده و استاد آکادمی موسیقی این کشور در رشته آهنگسازی است.

فرهت تا کنون بیش از هشتاد اثر موسیقی در فرم‌های مختلف ساخته است که شامل سمفونی‌ها، کوارتت‌ها و کنسرتوها و چند قطعهٔ دیگر است.

سمفونی‌ها:

فرهت تا کنون ۱۲ سمفونی به شرح زیر ساخته است:

سمفونی شماره یک: خیام
سمفونی شماره دو
سمفونی شماره سه
سمفونی شماره چهار
سمفونی شماره پنج: ایرانی
سمفونی شماره شش: دماوند
سمفونی شماره هفت: ایران
سمفونی شماره هشت: امام رضا (ع)
سمفونی شماره نه: خلیج فارس
سمفونی شماره ده: ایثار
سمفونی شماره یازده: پیامبر (ص)
سمفونی شماره دوازده: تهران

ساخت سه کوارتت زهی - سه کنسرتو برای پیانو و ارکستر - کنسرتو برای کلارینت و ارکستر- چندین قطعه برای پیانو - چندین قطعه آوازی بر روی اشعار شعرای بزرگ کلاسیک ایران مانند حافظ، سعدی، خیام، مولانا - سیمفونیتا برای ارکستر زهی و دو کنتاک برای صدای باریتون و ارکستر از آثار دیگر فرهت است.
لینک کوتاه مطلب
14 خرداد 1397 4,886 0
نظرات